Strādājot ar riska ģimenēm un bērniem, nepieciešama kompleksa pieeja

Ceturtdien, 11.maijā, Ķekavas novada bāriņtiesas, Sociālā dienesta un Valsts policijas pārstāvji tikās Ķekavā, lai pārrunātu aktuālos jautājumus, kas saistīti ar pagaidu aizsardzību pret vardarbību ģimenēs, kā arī diskutētu par mehānismiem, kā strādāt ar nepilngadīgiem jauniešiem, kas atgriežas novadā no ieslodzījuma vietām.

Sapulcē piedalījās Ķekavas novada bāriņtiesas priekšsēdētāja Sarma Trumpekoja un priekšsēdētājas vietniece Mārīte Matīsa, Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Baložu iecirkņa kārtības policijas dienesta priekšniece Vineta Vaičuka un Ķekavas novada sociālā darbiniece, kas strādā ar ģimenēm ar bērniem Ligita Bane.

Sarunā atbildīgie speciālisti pārrunāja aktuālos problēmjautājumus un pārrunāja kopējās sadarbības mehānismu, lai iesaistoties visām atbildīgajām institūcijām pēc iespējas ātrāk un efektīvāk varētu nodrošināt palīdzību vardarbībā cietušajām personām, īpaši situācijas, kur iesaistīti nepilngadīgie bērni.

Sarunas laikā Valsts policijas pārstāve norādīja, ka tiesas lēmumi par pagaidu tiesiskās aizsardzības piešķiršanu ar katru gadu kļūst arvien vairāk. Tāpat īpaši tiek atzīmētas situācijas, kurās bērns kļūst kā instruments un ķīlnieks vecāku strīdos un attiecību risināšanā.

Tāpat pieaug arī statistika, kas tiek saņemta no Valsts probācijas dienesta par nepilngadīgajiem, kas pēc izdarītiem noziegumiem atgriežos no ieslodzījuma vietām atpakaļ Ķekavas novadā. Arvien vairāk tiekot saņemtas ziņas par nepilngadīgo personu noziedzīgajiem nodarījumiem, tostarp vardarbību pret līdzcilvēkiem.

Kā norāda sociālā dienesta pārstāve, nereti signāli par potenciālām vardarbības izpausmēm, kas veidojas bērna uzvedībā, tiek saņemti jau pirmsskolas izglītības iestāžu līmenī.

Būtu nepieciešams mainīt sistēmu valstiskā līmenī, jo šobrīd kritiski trūkst darbinieku gan policijā, gan pašvaldības iestādēs, kas jau preventīvi varētu strādāt ar ģimenēm un bērniem, kurās novērojamas problēmas. Sarunas laikā visas iesaistītās puses norāda, ka trūkst cilvēkresursi, atbalsta personas, kā arī praktiskas iespējas bērniem jau agrā vecumā apmeklēt terapijas programmas, lai novērstu potenciālās sekas nākotnē.

Darbam ar riska ģimenēm un bērniem ir jābūt kompleksai pieejai, kas ir ļoti būtisks priekšnosacījums, lai iespējami ātrāk un efektīvāk novērstu sekas, kas bērnus un jauniešus noved pie krimināla rakstura nodarījumiem.

Ķekavas novada bāriņtiesas un Sociālā dienesta darbinieku ikdienas iegulda visus savus iespējamos resursus, lai iespējami daudz palīdzētu gan ģimenēm, gan bērniem un jauniešiem, kas nonākuši problēmsituācijās.

Administratīvā pārvalde